Kurumsal kimlik, bir kurumun şirket içi / şirket dışında duruşunu, tavrını, kişiliğini ve davranışlarını temsil etme biçimine denir.

Kurumsal kimlik çalışmasında düşünülmesi gereken materyaller 2 bölümde incelenmesi gerekir;

* Kurum içi * Kurum dışı

Kurum içi; * Amblem / Logotype * Antetli kağıt * Zarf tasarımı * Kartvizit tasarımı * Dosya tasarımı * Bloknot tasarımı * Haberleşme formları * Kurum içi yönlendirmeleri * Muhasebe dokümanları (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb...) * Şirket giyim ve davranış kuralları * Dijital materyallerin tasarımı

 

Kurum dışı; * Araç / filo tasarımları * Bina cephesi ve iç tasarımı * Tanıtım dökümanları (Katalog, broşür, insert, vb...) * Gazete, dergi ve/veya diğer tanıtım materyalleri * Kurumsal web projesi 


Kurumsal kimliği oluştururken izlenmesi gereken süreçler 


1- Tasarım süreci öncesi yapılacakların belirlenmesi ve onaylanması, 

2- Tasarım sürecinin zamanlaması,

3- Tasarımların sunumu,

4- Sunum sonrası rötuşlar,

5- Tasarım onaylandıktan sonra baskı ve bunları uygulama süreci.

Arkadaşlar başarılı bir kurumsal kimlik çalışması yapmak istiyorsanız bunun için olmazsa olmazınız kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz ortaya konmasıdır.

Bu veriler kısa zaman içerisinde, kurumun tasarımla ilgili genel anlayışı ortaya koyup, çalışmanın en doğru süreçte ve doğrulukta ilerlemesini sağlayacaktır. Bunun yanında kurumu anlatacağınız renklerde çok önemli. Bir kurum; kültür, geçmiş, anlayış ve hedef içerir.

Kurumla ilgili fikirlerinizi tartarken kurumun tüm içeriğini anlamak çok önemli ve gereklidir.. Kurumun kurumsallığı var olan ya da olmayan zaten bir renktir. O rengi bulup ortaya çıkarmak biz tasarımcıların işidir. 

Renk seçiminde; hedef kitle, sektör ve kurumun psikolojik olarak vermek istediği mesaj önemlidir ve bu hususlara dikkat etmek gerekir. Akılda kalıcı kurumla bütünleşmesi gerekir.

Kurumsal kimlik ne kadar orijinal ve dikkat çekici olursa ve kurumu çok iyi anlatırsa kurumun sektördeki kalıcılığı da buna bağlı olur.

Teklif Formu

* Teklif Talebinizi sağlıklı değerlendirebilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz