Bir Web tasarımı yaptıracaksınız, tüm masrafları ve gerekenleri göze aldınız. Peki dikkat etmeniz gereken hususlar neler? Şüphesiz ki Yönetilebilir bir web site. İyi bir web tasarımı kolay yönetilebilir olmalı, Gerektiği anda kimseye ihtiyaç duyulmadan yönetilebilmeli ve içerik ekleme düzenleme işlemleri firma tarafından yapılabilmeli. Bu sebeple Kaliteli bir web tasarım firması ile çalışmalısınız.

 

Kontrol Paneli Nedir?

 

Web hosting kontrol paneliniz, web sunucunuz ile ilgili her türlü işlemi gerçekleştirmeniz için yararlı bir araçtır. Hosting kontrol paneliniz birebir olarak bilgisayarınızın kontrol paneline benzetilebilir. Kontrol paneliniz ile web sitenizin veritabanına ve dizinine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, mail adresleri oluşturabilir, FTP hesapları kurabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak; kontrol paneliniz, web sayfanızın işlevselliğini arttırabilmeniz için gerekli uygulamaları indirmenize, gerekli kodları yazmanıza, gerekli programları güncellemenize ve yönetebilmenize fırsat sunar. Dolayısıyla, sitenizin yönetimini, bakımını ve organizasyonunu kontrol paneliniz ile her açıdan gerçekleştirebilirsiniz.
 

 

Yönetim Panelinin Faydaları nelerdir ?Yönetim panelli bir site ileriye dönük bir web tasarım şeklidir. Yönetim paneli sayesinde karmaşık kodlarla uraşmak zorunda kalmazsınız ve siteniz üzerinde yapmak istediğiniz değişiklikleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca yönetim panelli bir web site sayesinde hiç bir bilgi bilmeksizin siteniz üzerinde gerekli düzenlemeleri kendiniz yapabilmenizi sağlayacaktır. Bu da gerek zaman gereksede maliyet yönünde oldukca kolaylık sağlayacaktır.
 

Neden içerik yönetim sistemi?Diyelim ki, iyi bir web tasarım firmasıyla anlaştınız ve her türlü masrafı da yüklendiniz. Bu firmanın, sizi güncellemelerle ilgili bilgilendiren ve yönlendiren web tasarım firması olması da çok önemli. İnternette, herhangi bir web sitesinin hayatiyetini devam ettirebilmesi, içeriklerinin sürekli olarak güncellenmesine bağlıdır. Ne kadar güncel ve bilgilendirici içerik olursa, o oranda arama motorlarında da sevilirsiniz. İçerik yönetim sistemlerinin temel amacı,içeriklerin oluşturulması, yayınlanması ve de saklanmasına kadar geçen tüm aşamalarda yönetimi sağlamaktır.
 

Size En Uygun Kontrol Panelini Nasıl Seçebilirsiniz?


İlk defa web sitesi oluşturacak olanları zorlu bir süreç beklemektedir. Bu süreç öncesinde almanız gereken kararlar oldukça fazladır ve belki de en zor kararlardan biri hangi kontrol panelini kullanacağınız yönündedir. Kontrol panelleri web hosting paketlerinin içinde bulunur ve seçtiğiniz hosting servisinin sağladığı lisanslar arasında bir karar vermek durumundasınız.
 

Kontrol panelleri web sitenizin oluşturulması ve bakımı ile ilgili süreçlerde kontrol paneliniz, en önemli aracınız olacaktır. Bu süreci daha rahat bir şekilde atlatabilmeniz için, kontrol paneli seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri sizin için özetledik.
 

Kullanıcı Dostu Olması


Bir kontrol panelinin en önemli özelliği kullanışlı olmasıdır. Kontrol paneliniz, ne kadar iyi özelliklere sahip olsa da, bu özellikleri kullanamıyorsanız; o zaman bu muhteşem özellikler hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle, web sitesi yönetimi konusundaki bilginizi göz önüne alarak seçim yapmanızı öneririz. Çoğu kontrol paneli belirli bir kullanım alanına göre düzenlenmiştir. Bazıları iş amaçlı web siteleri için, bazıları ise kişisel kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle özelliklerini dikkatlice inceleyip, kullanım amacınıza göre karar vermenizi tavsiye ederiz.
 

 

Görünümü

 

Değerlendirmenizde başka bir panel de kontrol panelinin görünümüdür. Kontrol panelinin görünümü hafife alınmayacak kadar önemlidir. Daha kolay anlaşılabilir bir arayüz, kontrol panelini kullandığınız süre içerisinde size en yüksek yararı sağlayacaktır. Bu nedenle, teması değiştirilebilen açık kaynaklı bir kontrol paneli kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir dahaki yazımızda, kontrol paneli seçiminde önemli olan diğer etkenlerden bahsedeceğiz.

 

Zirvedeki 4 Kontrol Paneli


Birçok web yöneticisi ve internet uzmanı size Web sunucusunun, onu yönetmek için kullanılan kontrol paneli kadar değerli olduğunu söyler. Ortalama bir web yöneticisi için, iyi bir kontrol paneli olmayan bir web sunucusunun pek bir işlevi yoktur, hatta yararsızdır diyebiliriz. Kontrol Panellerinin, web sunucularının yönetimini kolaylaştırmak için kullanıldığını biliyoruz. Bu uygulamaları kullanmak isteyen bir çok kişinin olması, bu endüstrideki rekabeti arttırmıştır. Her Kontrol Paneli, diğerlerine kıyasla, güçlü özelliklere sahiptir. Peki, hangi Kontrol Paneli size göre? Siz hangi kontrol panelini tercih ediyorsunuz? Kararsızsanız, size yardımcı olmak için; zirvedeki 4 Kontrol Panelini seçtik ve sizin için inceledik.

 

1. cPanel

 

cPanel, Kontrol Panel endüstrisinde en çok tanınan isimlerden biridir. Bu popülerlikle ve kolaylıkla baş edebilecek başka bir Kontrol Paneli piyasada şimdilik yok. Hatta cPanel ve Kontrol Paneli neredeyse eş anlamlı! cPanel’in popülaritesi çığ gibi büyümeye devam ediyor. cPaneli ne kadar çok insan kullanırsa, hakkında o kadar çok kılavuz çıkıyor, bu kılavuzların çıkmasıyla da kullanmak isteyen insan sayısı o kadar artıyor. Peki, cPanel’i bu kadar popüler yapan etken ne? Eğer; bu kontrol panelinin temel özelliklerini iki kelimeyle özetlememiz gerekirse, “kolaylık“ ve “işlevsellik” doğru kelime seçimleri olur. Sonuçta cPanel, YouTube’daki videoları kullanarak, sadece 1 saatten az sürede öğrenilebilecek bir Kontrol Paneli.


2. Plesk

 

cPanel in popülerliğine yaklaşabilen ikinci kontrol paneli Plesk’ tir. Linux ve Windows tabanlı sunucularla tam uyumlu olarak çalışabilen nadir sayıdaki kontrol panellerindendir. Microsoft tabanlı uygulamalar piyasada popülerleştikçe, Plesk’in popülerliği de aynı şekilde arttı. Tabi bu popülerlikte, ASP, IIS ve MS SQL gibi programlamalarla tam uyumluluğunun etkisi çok büyüktür. Plesk’ in de temel özelliklerini iki kelimeyle özetlemek gerekirse, bu kelimeler “verimlilik” ve “stabilite “ olmalıdır.
 

3. Virtuozzo Power Panel

 

Parallels Virtuozzo Power Panel, hem Windows hem de Linux için uyumludur ve bu özelliğiyle öne çıkar. Sunucunuzun yönetimini, bir tarayıcı aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Web tarayıcınızla; sunucunuzu yeniden başlatabilir, sunucudaki verilerin analizini ve takibini gerçekleştirebilir, bunlar gibi bir çok işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Eğer VPS hosting servisi almayı düşünüyorsanız, Virtuozzo Power Panel sizin için iyi bir çözüm olacaktır.

 

4.Server CP

 

Bir Linux tabanlı kontrol panelidir ve adı genel olarak VPS hosting ile birlikte anılır. Bu kontrol paneli, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve birçok yararlı özellik barındırır. Server CP ile sayısız alan adını yönetebilirsiniz. Bunun dışında, sevdiğiniz web uygulamalarını yüklemeniz oldukça kolay ve hızlıdır.

 

 

Teklif Formu

* Teklif Talebinizi sağlıklı değerlendirebilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz