Türkiye Facebook sosyal paylaşım sitesini en çok kullanan ülkeler arasında 29 milyona ulaşan kullanıcı sayısıyla 4. sırada bulunuyor. Sitede geçirilen en uzun vakit sıralamasında ise haftalık ortalama 7.7 saat ile 3. sırada bulunuyor. Hal böyle olunca bu durum reklam verenlerin de fazlasıyla iştahını kabartabilir.


 

Facebook üzerinden reklam vermek sanıldığının aksine hiç de karmaşık bir konu değil. Facebook mühendisleri, bu işlemi de kullanıcı için oldukça pratik bir hale getirmişler. Uygulama ekler gibi reklam verme işlemini gerçekletirebiliyorsunuz. Şimdi gelin isterseniz bu işlemi adım adım detaylı bir şekilde inceleyelip öğrenelim.

 

1. Öncelikle Facebook'ta şirketinize(ya da ürünüze) veya sitenize ait bir hesap açmanız gerekiyor. Eğer yoksa Bunu bir fan sayfası olarak açmanız daha yerinde olacaktır.
 

2. Buradan ya da facebook ekranında sağ tarafta bulunan reklamların üzerindeki reklam ver linkine tıklayarak facebook reklam verme sayfasına girin. (o da olmadı sayfanın sağ alt menüsünden reklamlar linkine tıklayarak da ulaşabilirsiniz). Bir reklam oluşturun sekmesine tıklayara devam edin. Reklamınızı adım adım tasarlayabileceğiniz bir ekran gelecektir. Birinci adımda ziyaretçilerin ulaşmasını istediğiniz websitenizin adresini yazın, sonrasında reklam için bir başlık ve açıklama yazmanız gerekiyor. Bu adımda son olarak görünecek resminizi yükleyebilirsiniz. Facebook bu noktada bir güzellik yapıyor ve belirttiğiniz websitesindeki resimleri tarayarak sizin için seçilebilir hale getiriyor.


3. Bir sonraki yani ikinci adım ise hedef belirleme. Facebook kullanıcıları yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi bilgilerini zaten paylaşıyorlar ve siz de bu adımda reklamınızın hangi yaş grubuna (yaş aralığına) gösterileceğini seçebilirsiniz. Bunun yanında ilanınızı sadece erkek ya da bayan kullanıcılara gösterilecek şekilde ayarlabilirsiniz. Kullanıcıların ilgi alanları ve bağlantılarına göre de gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Burada olabildiğince çok ilgi alanı ve bağlantı seçmektense konunuzla en ilgili olan alanları seçerseniz daha kaliteli bir ziyaretçi profiline sahip olacağınızı hatırlatalım.

4. Kampanyalar, ücretlendirme ve planlama isimli üçüncü adımda ise sırasıyla ödeme şekliniz (Türk lirası ya da başka bir para biriminde ödeme yapabiliyorsunuz), günlük ya da toplam olarak belirleyeceğiniz reklam bütçeniz, ilanınızın yayınlanmaya başlayacağı tarih ve ilan gösterim koşulları ile son olarak tıklama ya da gösterim başına ödemek istediğiniz meblağı belirleyebileceğiniz seçimleri bulabilirsiniz. Belirleyebileceğiniz minimum ödeme tutarı 0.02TL, önerilen maksimum tutar ise 0.17-0.32TL olarak belirtiliyor. Tıklama ya da gösterim başına ne kadar çok öderseniz ilanınızın gösterimi de o kadar çok oluyor. Bütçenizi de daha önce belirlemiş olduğunuza göre günlük ziyaretçi sayınızı bu oranları kullanarak basit bir matematik hesabıyla belirleyebilirsiniz. Bu noktada önemli olan daha önce de belirttiğim gibi, ziyaretçi sayınızın fazla olması değil, kaliteli yani ürününüze para ödeyebilecek potansiyele sahip nitelikte olması önem arzediyor.


5. Bu son adımı da geçtikten sonra ilanınızı gözden geçirin sekmesine tıklayarak nasıl görüneceğine bakın. Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa reklamı düzenle diyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.


6. İlanınız tam istediğiniz gibi görünüyorsa sipariş ver sekmesine tıklayarak son adıma geçin. 7. Bu noktada facebook sizden kredi kartı bilgisi istiyor. Kredi kartı bilgilerini girdikten sonra reklamınızı başarılı bir şekilde yayınlayıp facebook pastasından size yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 

Teklif Formu

* Teklif Talebinizi sağlıklı değerlendirebilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz