B2b Nedir? 

B2B terimi İngilizce BUSINESS TO BUSINESS (B2B) kelimelerinin karşılığıdır. 
B2B e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik ortamda 
gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. 
Firmalar; Maliyetleri kontrol altına almak, alışveriş ilişkileri ve kalitesini etkinleştirmek, riskleri yönetmek, 
müşteriye her kanaldan aynı güncel bilgiyle erişebilmek, tüm iş ortaklarıyla entegre bir biçimde iş yapabilmek, 
Perakende sektöründe ve tedarik zincirinde en çok ihtiyaç duyduğu bilgiye (Ürün-Sipariş-Satış-Stok) hızlı ve 
kolay erişim için; B2B siteminden etkin olarak yararlanmaktadır. 


B2B Çalışma Sisteminin Amacı 

   - B2B: Tedarikçi sistemi arasında yapılan bir bilgi paylaşımıdır. 
   - B2B ile tedarikçilerin kendi otomasyon sistemleri Operasyonel sistemi arasında veri Entegrasyonu (Bilgi Güncelliği) sağlar. 
   - B2B Tedarikçi ürün ile ilgili olarak  Operasyonel Sisteminde kayıtlı ürün bilgileri ile firmaların kendi otomasyon sisteminde kayıtlı ürün kodu, adı, fiyat ve        koli içi gibi bilgilerin karşılıklı olarak takip ve güncelliğini sağlar. İki sistemde farklı tanımlarla bulunan ürün kayıtlarının düzenlenmesi yapılır. 
   - B2B ile tedarikçiler  de tanımlı ürünlerin stok, fatura, irsaliye ve satış bilgilerini raporlar.


B2b Sistemi ile Tedarikçiler Neler Yapabilir? 

Tedarikçiler Bb2b ile;
 
   - b2b sistemindeki mağaza ve depo SİPARİŞ bilgilerine hızlı erişim sağlar. B2b kullanan firma, siparişlerini b2b ekranında ONAY yapmadan, mağaza            veya depo tarafından ürün kabulü yapılmaz. 
   - b2b sistemindeki sipariş bilgilerini DOSYA OLUŞTURMA ile kendi sistemine aktarabilir. Oluşturulan sipariş dosyası içinde yer alan bilgiler firmanın             kendi sistemlerinde kayıtlı bilgilerini içerebilir. 
  - b2b sisteminde kayıtlı ÜRÜN BİLGİLERİ ni görüntüler ve kendi sisteminde kayıtlı ürün bilgilerine göre 
    düzenler ya da kontrol edebilir. 
  - b2b sisteminde kayıtlı, TESLİM NOKTALARI (Mağaza İletişim Bilgisi) listesini görüntüleyebilir. 
  - b2b sisteminde kayıtlı, kendi ürünlerinin FİYAT LİSTESİ bilgilerini görüntüler ve takip eder. 
  - b2b mağazalarında ya da depolarında yapılan ÜRÜN SATIŞ bilgisini, istenilen kriterler de raporlar ve görüntüleyebilir. 
  - b2b mağazalarında ya da depolarındaki ÜRÜN STOK bilgisini istenilen kriterler de raporlar ve görüntüleyebilir.  
  - b2b sistemine kayıtlı PROMOSYON bilgisine istinaden kesilen FATURA bilgisini raporlar ve görüntüleyebilir. 
  - b2b sisteminde mağaza ve depo tarafından yapılan ürün giriş işlemlerinin İRSALİYE bilgisini istenilen kriterlerde raporlar ve görüntüleyebilir. 1- B2B SİSTEMİNE , firmanın resmi web sayfasına konulacak bir ÜYE FİRMA GİRİŞİ vb. buton ile geçiş yapılacaktır.

2- B2B , Türkçe,İngilizce, Rusça olmak üzere 3 dil opsiyonlu yapılacaktır.

3- B2B , istenirse mevcut sitenin domaini üzerinden erişilebilecek şekilde , istenirse de farklı bir domain üzerine kurulabilir.

4- B2B ; ETA, WORCUBE,SAP vb. bir programla entegre edilmeyecektir.

5 -
B2B , modern tarayıcılar üzerinde (Firefox, Chrome, İnternet Explorer 10+,Safari,Opera)  çalışacaktır.Masaüstü bi uygulama olmayacaktır.

6 -
B2B , tablet , akıllı telefonlar, laptoplar ve masaüstü bilgisayarlar gibi içerisinde 5.maddede bahsedilen modern tarayıcılar bulunan her araçta görüntülenebilecektir.Bu araçlar için ayrı uygulama yapılmayacak, sistemin responsive tasarım olarak yazılımı yapılacaktır.

7 - B2B , 2 arayüzden oluşacaktır.

    A - Yöneticilerin , üye firma ekleyip, düzenleyebileceği, ürünleri ve fiyatlarını girecebileceği kısacası tüm sistemi yönetebileceği  ADMİN ARAYÜZÜ
 
    B - Üye firmaların sisteme giriş yapıp sipariş verme vb. işlemlerini yapabilecekleri ÜYE FİRMA ARAYÜZÜ

8-  Üye Firmalar sadece ADMİN tarafından görüntülenmesine izin verilen sayfaları görebilecektir.ADMİN ARAYÜZÜNDE , sistem yöneticilerinin kullanabileceği aşağıda listelenmiş MODÜLLER yapılacaktır.Bu modüller isteğe göre        detaylandırılabilecektir.(Fiyat teklifinde belirtilen modüllerin dışında istenilen modüller artı olarak fiyatlandırılacaktır.)


MODÜLLER :

-- ADMİN ARAYÜZÜ --

1 - YÖNETİCİ OLUŞTURMA MODÜLÜ

  --
EVS Evren Vana Yöneticilerinin kullacağı  bu modülde sınırsı sayıda yönetici oluşturulabilecek , hangi yöneticinin hangi sayfalara erişiminin olup olmayacağına karar verilebilecektir.Örneğin , sistemi kullanan bir ADMİN'in fiyatları görmesi istenmiyorsa , bu engellenebilecektir.

2- ÜYE FİRMA EKLEME MODÜLÜ

 -- EVS Evren Vana Yöneticileri , ADMİN ARAYÜZÜnden sınırsız sayıda Üye Firma kaydı yapabilecektir.Üye firmaların , adres ,telefon ,email,vb. EVS Evren Firması tarafından belirlenen ihtiyaç duyulan tüm bilgiler kaydedilebilecektir.

-- Üye firmanın sistem üzerinden vermiş olduğu siparişlerine istinaden yapmış olduğu ödemeler , EVS firması tarafından sisteme girilecek, alacak borç bilgisi her firmanın ilgili profil sayfasında görüntülencektir.

-- Üye firmanın siparişlerine istinaden yapmış olduğu tüm ödemeler üye firma profil sayasında görüntülebilecektir.

-- Üye firma ekleme işlemi sadece EVS yöneticileri tarfından yapılabilecektir.Üye firmanın kaydedilmesinden sonra , sisteme kaydedilen ilgili firmanın email adresine bir aktivasyon emaili gönderilecek, bu mailin onaylanması ile Üye Firmanın sistemi kullanmasına izin verilecektir.

-- Üye firmalar için  Aktif/Pasif seçeneği konulacak , geçici olarak sistemi kullanması istenilmeyen üye firmaların sistemi kullanması engellenebilecektir.

-- Üye yapılan firmaya , sistem yazılımı yapılmadan önce EVS tarafından tarafımıza bildirilmiş olan dillerden dil ataması yapılarak o üye firmanın sitemi hangi dilde kullanacağı belirlenebilecek, üye firma isterse diller arasında geçiş yaparak , sistemi istediği dilde kullanabilecektir.

Örneğin ; Rusya'da bulunan bir üye firmanın kaydı yapılırken o firmanın hangi dili kullanacağı , sistem tarafından üye firmayı kaydeden yöneticiye sorulacak.Yöneticinin Rusça'yı seçtiğini farzedelim.O üye firma sistemi ilk açtığında Ruşça olarak görüntüleyecek ,fakat isterse ingilizce dilini seçip İngilizce olarak da kullanabilecektir.

3- ÜRÜNLER MODÜLÜ

-- EVS firması sisteme sınırsız kategoride, sınırsız sayıda ürün girişi yapabilecektir.Bu ürünlerle ilgili dilediği detay özellikleri vb. girşini yapabilecektir.

-- EVS  firması , sistem üzerine kayıtlı üye firmalara, ürün bazında iskonto yapabilecektir.

Örneğin ; Küresel Vana (PN-10)  adlı ürünü A firmasına 5 TL' ye satarken B firmasına 3 TL'ye  satabilecektir.Bunun için bahsedilen ürün ve iskonto yapılan firma sistem tarafıdan yöneticiye sunulacak, yönetici ürünü ve firmayı seçerek o ürünün o firmaya ?% iskonto ile satılacağını belirleyebilecektir.

--  EVS firması , üye firmaların profil sayfasından hangi firmaya , hangi ürün için ne kadar iskonto uygulandığını görüntüleyebilecektir.

-- EVS firması , üye firmaların profil sayfasından , firmaların vermiş olduğu tüm siparişleri görüntüleyebilecektir.

--  Sotkta bulunmayan ve ya geçici olarak saıtışı mümkün olmayan ürünler Aktif/pasif seçeneği ile geçici olarak sistem dışı bırakılabilecektir.

 4- ANKET MODÜLÜ

-- EVS firması sınırsız sayıda anket oluşturabilecektir.

-- Her ankette sınırsız sayıda opsiyon oluşturabilecektir.

-- Anket aktif/pasif yapılabilecektir.

-- Anketin zorunlu ya da isteğe bağlı doldurulması belirlenebilecektir.


5- ÖNERİ /ŞİKAYET MODÜLÜ

-- Üye firmalar , EVS firmasına ürün ile ilgili önerilerini ve şikayetlerini sistem üzerinden iletilebileceklerdir.Üye firma önce şikayet ve öneri ileteceği ilgili ürünü seçecek ve sonra öneri/şikayeti yazacaktır.

-- EVS firması hangi ürün ile ilgili ne kadar öneri ve şikaye geldiğini görebilecektir.

-- Üye firmalar , şikayet/önerileri ile ilgili ek dosya yükleyebileceklerdir. (word , excel, pdf, ppt, video vb.)

-- Üye firmaların gönderdiği öneri/şikayetler EVS firması taradından cevaplanabilir.

5-  KASA MODÜLÜ

-- Üye firmaların gerçekleştirmiş olduğu siparişlerle ilgili alacak/borç takibibinin yapılacağı modüldür.Sistem üzerinde gerçekleşen sipariş tutarları,

günlük , aylık,yıllık olarak takip edilebilir.

-- Hangi üründen gün/ay/yıl içerinde ne kadar tutarda satış yapıldığı , ne kadar tahsil edildiği vb. bilgiler kasa modülünden takip edilebilir.

-- Üye firmaların yapmış olduğu ödemeler, kasa modülünden takip edilebilir.

6- RAPORLAMA MODÜLÜ

-- Hangi üründen ay/gün/yıl bazında ne kadarlık satış yapıldığı,
-- Üye firma sipariş performansları
-- gün/ay/yıl bazında sipariş performansları
-- gün/ay/yıl bazında ürüne göre öneri/şikayet raporlamaları vb. sistemde bulunan tüm modüllerle ilgili istatistki bilgilerin yayınlanacağı ve sadece EVS firması tarafında görüntülecek modüllerdir.

MODÜLLER :

-- ÜYE FİRMA ARAYÜZÜ --


- ÜYE FİRMA PROFİL MODÜLÜ

-- Üye firmaların kendileri ile ilgili sisteme EVS yüneticileri taradından girilimiş bilgilerinin görüntüleneceği modüldür.EVS firması isterse bu bilgiler üzerinde üye firmalarında değişiklik yapmasına izin verebilir. adres ,telefon güncelenmesi vb.

-- ÜYE FİRMA SİPARİŞ MODÜLÜ

-- Üye firmalar, ürünleri kendlerine özel yapılmış iskontolarla görüntüler.(iskonto varsa) Buradan sipariş vermek istedikleri ürünleri ve miktarları (ürün birimleri EVS firması tarafından belirlenir (adet, m2, m3 vb.))  girerek bir sipariş listesi oluşturur. Bu sipariş sisteme kaydedilir ve siparişi listesindeki ürün,miktar ve fiyat bilgisini içeren bir mail hem üye firmanın email adresine hem de EVS firmasının belirlediği mail adreslerine otomatik olarak gönderilir.

-- Oluşturulan siparişler , istenirse iptal edilebilir. İptal edilmesi durumnda yine mail yoluyla EVS firmasının belirlediği mail adreslerine ve siparişini iptal eden üye firmanın email adresine mail ile iptal bilgisi gönderilir.

- Üye firmalar vermiş oldukları tüm siparişleri sistem üzerinden görebilir.

--EVS  firması taradından ; Sipariş kabul edildi , sipariş hazırlanıyor, sipariş onaylandı, sipariş reddedildi, sipariş kargoya verildi vb. sipariş operasyon drumları oluşturulabilir ve üye firmalar kendi arayüzlerinden siparişlerinin durumlarını takip edebilir.

- ÖNERİ /ŞİKAYET MODÜLÜ

--
Üye firmaların sistem üzerinden EVS firmasına öneri/şikayet gönderecekleri modüldür.Buradan ilgili ürün seçilip , EVS firmasına öneri/şikayet varsa ek dosyaları ile birlikte iletilir.Üye firma , öneri/şikayet bildirimlerinin durumunu kontrol edebilir.EvS tarafından kendisine gönderilen cevapları okuyabilir.


- ANKET MODÜLÜ

-- Üye firmaların , EVS tardından yayınlanan anketleri değerlendireceği modüldür.Zorunlu anketleri doldurmayan firmalar sistemi kullanamazlar.


 

Teklif Formu

* Teklif Talebinizi sağlıklı değerlendirebilmemiz için lütfen formu eksiksiz doldurunuz